IMTA State Honors REcital

2021 IMTA/MTNA HONORS RECITAL Performances by our state IMTA piano winners, MTNA West Central District winners and our MTNA National Voice Winners.

Emma Jiang Chen
IMTA State Winner Level A, piano (Nai-Ying Liao)
Touch a Rainbow, Dennis Alexander


Ethan Hu
IMTA State Winner Level A, piano (Cyndie Caruth)
Jazz Street, Timothy Brown


Vivian Zhang
IMTA State Winner Level B, piano (Cyndie Caruth)
Hope Springs, Lynda Lybeck-Robinson


Hannah He
IMTA State Winner Level B, piano (Cyndie Caruth)
Capriccietto, William Gillock


Duy Xuan Ha Duong
IMTA State Winner Level C, piano (Cyndie Caruth)
The Promise of Spring, Dennis Alexander


Zach McMann
IMTA State Winner Level C, piano (Roberta Quist)
Goldfish, William Gillock


Hannah Cotran
IMTA State Winner Level D, piano (Cyndie Caruth)
Soaring, Jennifer Linn


Summer Lim
IMTA State Winner Level D, piano (Dr. Suzanne Torkelson)
Sonatina Mvt. 3 Allegro Mosso, Aram Khachaturian


Nikolay Silkin
IMTA State Winner Level E, piano (Larisa Kanevsky)
Rhapsody, Op. 79, No.2, Johannes Brahms



Jack Stremlow
IMTA State Winner Level E, piano (Dr. Marian Lee)
Impromptu in Eb, Op. 90, No.2, Franz Schubert


Preston Atkins
IMTA State Winner Level F, piano(Dr. Suzanne Torkelson)
Toccata I and II, BWV 916, Johann Sebastian Bach


Nicole Johnson
IMTA State Level F Winner, piano (Dr. Sharon Jensen)
Prelude in G Minor Op. 23 No. 5, Sergei Rachmaninoff


          

MTNA/ IOWA FINALISTS:


Katya Moeller
West Central Division Senior Strings Winner (Almita Vamos)
Poème, Op. 25; Ernest Chausson (1855 – 1899)


Lauren Carroll
MTNA National Young Artist Voice Winner (Leanne Freeman Miller)
"Chi il bel sogno di Doretta", La rondine, G. Puccini

Accompanist Name: Dr. Perry Mears

Eugene Ryoo
West Central Division, Young Artist Woodwind Winner (Kenneth Tse)
Three Letter Word, Andy Scott




    Missing performances:
        Delaney Downs, Senior Voice MTNA National 3rd place winner (Leanne Freeman Miller)
       Anthea Cheng- Flute, Senior Woodwind West Division Winner (Kimberly Helton)
       Lucy Gannon-Flute, Junior WoodwindWest Central Division Winner (Leslie Marrs)